«Маковея» - свято семи святих мучеників Маковеїв

Дата: 06.09.2019 16:22

14 серпня за новим стилем в народі святкують свято Маковея, яке в церковному календарі називається днем семи мучеників Маковеїв. З цього дня розпочинається «Спасівка» - піст, який триває два тижні. В цей день у церквах святять мед, квіти і мак.  Серед квітів у  букеті обов’язково присутні великі достиглі голівки маку. Такий букет називається «маковійчик».

Поєднання стародавніх народних календарних і хліборобських звичаїв із церковними православними відбулося органічно і призвело до того, що у церкві стали святити зілля: васильки (базилік), м’яту, мелісу, руту, любисток, чебрець; квіти: чорнобривці, гвоздики, майори, флокси, айстри, волове око тощо і головне — мак у маківках.

Свячені трави та квіти клали у купіль дитині, щоб росла здоровою, відваром мастили скроні, щоб не боліла голова. Із свячених васильків робили кропильце, коли кропили свяченою водою молодих на весіллі або проводжали когось у далеку путь. Мак, квіти й зіллячко зберігали цілий рік за образами, щоб заварювати в разі потреби.

Година народознавства «Свято Маковея – свято Першого Спаса» -  у бібліотеці с. Пилипи

Освячення «маковейчиків» у храмі святого Василія Великого с. Семаківці